Su Kaçağı Tespiti

Eskiden günümüze doğru Fatih’teki hayatımızın her alanında ilerleyen teknoloji, tesisat sektöründe de ilerlemeye devam etmektedir. Eskiden kırıp, dökerek bulunan su kaçakları şimdi baktığımız da su kaçağını kırmadan bulunabilmektedir. İlerleyen teknoloji ile tesisatçılar gelişmiş yöntemler ile su kaçağının olduğu bölgeyi tespit ederek tamiri gerçekleştirirler. Bu durumda daha sonradan uğraşılması güç tamir masrafları da çıkmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Fatih’te evinizde veya ofisinizde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken bir kaç uygulama bulunmaktadır. İlk olarak soğuk suda kaçağın olduğunu düşünüyor iseniz dairenin ana vanasını kapatmanız ve bir kaç saat kapalı bir şekilde beklemelisiniz. Alt kattaki daire de tavandan damlayan sularda bir azalma olmaz ise kombide bulunan sıcak su vanasını kapatıp beklemelisiniz. Borulardan şüpheleniyorsanız eğer bir kaç gün kullanmadan bekleyerek tespiti kendiniz yapabilirsiniz.

Su Kaçağı Belirtileri

  • Evdeki bütün muslukları kapatın ve su sayacınıza baktığınız da saat durmadan dönüyorsa
  • Faturanız yüksek geldiğinde
  • Banyonuzun bütün sorunlarını hallettiniz fakat hale alt katın tavanında sararmalar oluyorsa
  • Seramiklerin aralarında bulunan derzler renk değiştiriyorsa
  • Islak veya kuru zeminlerde yüzeye birikintili su çıkıyorsa
  • Duvarların bazı yerlerinde rutubet oluyorsa
  • Kanalizasyon da yaşayan böceklerin çoğalması

Saydığımız belirtileri fark edip önemsememezlik yapmamalısınız. Bunlar küçük sorunlar olsa  da zaman geçtikçe küçük sorun büyük hale gelecektir.

Cihaz ile Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

Fatih ilçesindeki su tesisatçıların kullandıkları dört farklı cihaz bulunmaktadır. Cihazların kullanım alanları birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Dinleme Cihazı

Su kaçaklarının bulunması için en çok kullanılan cihazdır. Sıcak su ve soğuk su şebekelerinden sonuca en hızlı ulaşılabilmektedir. Su kaçağı olan yerin tam tamına noktasını belirleyen hassas bir araçtır.

Termal Kamera

Genel olarak içerisinden sıcak su geçen borulardan sızıntı tespiti ile bulunur. Fakat termal kamera cihazları yardımcı alet olarak görülmektedir. İlk bu cihazla su borularının nereden geçtiği tespit ediliyor daha sonra dinleme cihazı ile nokta belirlenmektedir.

Pis Su Kamerası

Kontrol edilen yerde pis su giderlerini oluşturan hasarları görebilmek için kullanılır. Gönderilen kameranın dışarısında yer alan ekranda tesisat borularının hasar alıp almadığını, kırık mı sağlam mı olup olmadığı görülür.

Nem Ölçer

Cihazın içerisinde bulunan 3 cm derinliğe kadar nem seviyesini ölçmek için kullanılır. Nem ölçer cihazı ile su kaçağının yeri tespit edilemez. Fakat tespit aşamalarında yardımcı alet olarak kullanılır ve iş yükünü az da olsa azaltmaktadır.

Dış Alanlarda Oluşan Su Kaçağı

Su kaçakları her zaman Fatih’te daireler içinde olmamaktadır. Ana su saati binanın girişinde dışarıya bırakılıp ve toprak altından uzun bir mesafeyle tesisat borusu yürütülmektedir. Bundan dolayı iç tesisatlarda kullanılan cihazlar dış mekandaki sorunu tespit ederken işe yaramayacaktır. Derinliği 1 metreden fazla döşenen borularda su kaçağı tespiti yapabilmek için geniş alan mikrofonları olan makineler kullanılmaktadır.

Kırılan Yerlerin Onarımı Yapılmakta mıdır?

Tamir edebilmek için öncelikle yer tespiti yapılır ve patlayan borunun üzerinde bulunan seramik veya fayans çıkarılır. Boru tamir edildikten sonra eğer müşterinin elinde fayans varsa usta kapatma işlemini yapmaktadır. Fakat fayans bulunmuyorsa müşteri fayansı elde ettikten sonra seramik yapıştırma hizmetleri de yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *